Liternictwo nagrobkowe

Na życzenie klienta wykonamy gustowne napisy, które będą współbrzmieć z charakterem nagrobka. Przy wyborze metody liternictwa, warto pamiętać, że jest to zazwyczaj koszt poniesiony jednorazowo na długie lata. Należy uwzględnić ilość liter, rodzaj kamienia i przewidywany końcowy efekt wizualny.

Poniżej znajduje się krótka charakterystyka, każdej z metod, której używamy:

Kute

Litery zostają ręcznie wykute w kamieniu. Metoda którą stosujemy to kucie “w klin”, dzięki czemu napis ma odpowiednią głębię, elegancję i oznacza się ekskluzywnym charakterem.

Malowane

W zależności od barwy kamienia wykute w nim napisy można malować na różne kolory dla lepszej czytelności. Jasno szare granity przeważnie maluje się na czarny lub ciemnoszary kolor natomiast czarne i ciemnoszare granity na kolor złoty, srebrny lub jasnoszary, co pozwala uzyskać lepszą czytelność i kontrast.

Mosiężne

Są nakładane, nawiercane na tablice nagrobkową. Można wymienić tutaj wzory liter z lakierowanego brązu, mosiężne, aluminiowe złocone, srebrzone i ze stali nierdzewnej. Daje to gwarancję pięknego wyglądu przez długie lata.

Wykonane z masy żywicznej

Napisy wykonane z masy żywicznej charakteryzują się wysoką jakością i wyjąkową estetyką.

Piaskowane

Piaskowanie to najbardziej popularna metoda, wybierana ze względu na stosunkowo niską cenę i estetyczny efekt wizualny. Polega na formowaniu napisu na twardej powierzchni odpowiednio dobranym materiałem ściernym przy pomocy sprężonego powietrza. Jest to metoda, która pozwala dobrać dowolny krój czcionki oraz wykonać rożnego rodzaju ornamenty czy wizerunki. Litery wykonane techniką piaskowania, mogą mieć różną głębokość. Możliwe jest pozostawienie liter w barwie naturalnego kamienia lub pomalowanie ich farbą. Najczęściej wybierane są kolory stonowane, pasujące do charakteru miejsca: biały, czarny, srebrny lub złoty.

Pozłacane

Najtrwalszą, ale niestety najdroższą metodą barwienia liter jest pozłacanie, polegające na oklejaniu ich powierzchni złotem listkowym pakowanym tzw. książeczki. Powierzchnię litery trzeba uprzednio odpowiednio przygotować odtłuszczając, nakładając podkład i klej, którym najczęściej jest miksjon o odpowiednim czasie schnięcia. Tego typu litery są bardziej płaskie. Litery przy zostosowaniu techniki piaskowania mają wyraźnie ostre krawędzie. Podobnie w przypadku kucia, tutaj również powierzchnie można pokryć płatkami złota.

Menu